Metsäkävelyt Aasien Kanssa
Tevännön pikatie 191, Loppi 12750
SatuAasin talli
satuaasintalli@gmail.com
+358 40 412 3725
Aasien kanssa voi tulla virkistäytymään metsäkävelylle, jolloin voimme tehdä 1-4 tunnin mittaisen kävelylenkin metsissä ja hiekkateillä kulkien. Kävelyitä järjestetään sekä kotitallimme ympäristössä että Lopella kahdella luonnonsuojelualueella, Iso-Melkuttimella ja Palolammella.
Kävelyn aikana jokainen halukas saa vuorollaan taluttaa aasia. Metsäreittejä löytyy sekä helppo- että vaikeakulkuisempia sen mukaisesti, millaista maastoa ihmisväki kaipaa. Vuodenajasta riippuen voimme kävelyn aikana myös esimerkiksi poimia marjoja, kerätä sieniä tai pysähtyä evästauolle. Aasien kanssa kävelyllä ei tarvitse turhia kiirehtiä, sillä aasit ovat rentoa kävelyseuraa. Tosin aasien kulku voi ajoittain olla yllättävän reipasta niiden kokoon nähden, joten kävelylle tulijan on hyvä varustautua mukavilla kävelyyn sopivilla kengillä sekä säänmukaisella vaatetuksella.
Ennen kävelylle lähtemistä aaseihin tutustutaan, käydään läpi niiden taluttamisen ohjeita ja aasit voidaan yhdessä harjata. Kävelyn jälkeen voidaan huolehtia aasien ruokkimisesta. Aasit kantavat retkivarusteet ja -eväät selkärepuissaan.
Kategoriat: Vaellus, kävely ja patikointi Lapsiperheet Luontoretki Hevoset Ohjattu palvelu
Tyyppi: experience
Lisää tuotteita
-
Riihimäen kesäteatteri
Riihimäen kesäteatteri on 444-paikkainen kesäteatteri, jonka katsomo on katettu....
Lue lisää tuotteesta Riihimäen kesäteatteri -
Riihimäen Teatteri
Riihimäen Teatteri on pieni ja lämminhenkinen ammattiteatteri Kanta-Hämeessä. Ohjelmistossa...
Lue lisää tuotteesta Riihimäen Teatteri -
Optikkoliike Tori Optiikka
Olemme yksityinen ja palveleva optikkoliike Hämeenlinnassa torin laidassa. Meillä...
Lue lisää tuotteesta Optikkoliike Tori Optiikka -
Rahitunlammi – ja mäki
Rahitunlammi on syvällä harjujen kainalossa oleva suppalampi, jonka vesi...
Lue lisää tuotteesta Rahitunlammi – ja mäki