Kynnysniemen lenkki (Hämeen Ilvesreitti)
Hämeen Härkätie, Hämeenlinna
Hämeenlinna
Kynnysniemen lenkki on rengasreitti, jonka varrella voit sukeltaa sammalmetsään ja patikoida pitkin Pääjärven rantoja. Reitti on melko helppokulkuista, mutta lyhyitä ja jyrkkiä ylä- ja alamäkiä osuu reitin varrelle.
Maisema tällä luonnonsuojelualueella vaihtelee mäntykankaasta upeaan koivikkoon ja tiheään kuusikkoon, jossa sammal peittää maan. Matkan varrella näkyy myös metsälampia ja suonsilmäkkeitä.
Reitti on kuljettavissa sulan maan aikaan.
Kuvaus
Lähtöpiste: Pääjärven virkistysalueen pysäköintialue.
Härkätie 1126, 14300 Hämeenlinna.
Pysäköintialueelta kuljetaan Härkätien suuntaisesti kohti etelää. Reitti on merkitty sinisillä vinoneliöillä. Polku on kapeaa ja sillä on paikoin juurakkoa ja kiviä.
Noin 500 metrin jälkeen savutaan risteykseen, josta käännytään oikealle ja laskeudutaan mäkeä alas. Mäki on maastoltaan helppokulkuinen, mutta paikoin jyrkkä. Polku on leveä.
Mäen alapuolella reitti kääntyy vasemmalle kuusimetsää kohti. Mulkolammin risteyksestä käännytään vasemmalle. Reitin voi kiertää myös toiseen suuntaan ja kääntyä oikealle. Poluilla on paikoin juurakkoa ja kiviä, jotka saattavat olla sateen jälkeen liukkaita. Matkalla on jyrkkä ja kivikkoinen mäki.
Kynnysniemen kärjessä on silta, jota reitti ei ylitä, mutta sillalle kannattaa kävellä ihailemaan järvimaisemaa. Reitti jatkuu oikealle Pääjärven rantaa pitkin metsän läpi. Matkan varrella on pöytäpenkkiyhdistelmä, jossa voi pitää taukoa.
Reittiosa Kynnysniemestä saapuu takaisin Mulkolammin risteykseen. Vasemmalla on Pääjärven laavu, jossa voi pitää taukoa. Oikealle käännyttäessä kuljetaan takaisin lähtöpisteeseen. Leveä polku johdattaa mäen päälle. Mäen päällä risteyksestä käännytään vasemmalle. 500 metrin jälkeen reitti palaa takaisin pysäköintipaikalle.
Lue lisääTietoja
Kesto
1.5 - 3 tuntia
Kulkusuunta
myötäpäivään
Reitin pituus km
4.5
Yleisö-wc
Taukopaikat lkm
2
Palvelut lähellä
Lisää luontokohteita
-
array(0) {
}
uimapaikkaSairion uimaranta
Rautatienkatu , Hämeenlinna
Laituri, pukusuoja ja wc. Kaikilta uimarannoilta löytyy pelastusrengas ja roska-astia. Virallinen uimakausi kestää kesäkuun puolivälistä elokuun loppuun eli 15.6. – 31.8....
Lue lisää luontokohteesta Sairion uimaranta -
array(0) {
}
frisbeegolfrataParolannummen frisbeegolfrata
Parolannummentie , Hattula
Paljon korkeuseroja.
Lue lisää luontokohteesta Parolannummen frisbeegolfrata -
array(0) {
}
hiihtolatuLisälenkki
Keskustie 2-4 , Hausjärvi
Lisälenkki, pituus n 150m, Vaativa profiili
Lue lisää luontokohteesta Lisälenkki -
array(0) {
}
ruoanlaitto-/tulentekopaikkaVuorenharjun tulipaikka
Rantatie , Hämeenlinna
Tulikehä ja penkit. Penkkipöytä. Puuhuolto silloin tällöin
Lue lisää luontokohteesta Vuorenharjun tulipaikka