Iso-Melkutin (Hämeen Ilvesreitti)
Tauluntie 142, Loppi
Loppi
Iso-Melkutin-järven ympäri kulkeva reitti tarjoaa rauhallisen luontoelämyksen upeissa maisemissa. Järvi tunnetaan poikkeuksellisen kirkkaista vesistään, ja polku seurailee sen rantaviivaa suurimman osan matkasta.
Reitti on noin 5.9 km pitkä rengasreitti ja merkitty sinisellä. Polku on suurimmaksi osaksi helppokulkuinen ja kulkee mäntymetsien, järvimaisemien ja levähdyspaikkojen kautta.
Suojelethan alueen herkkää luontoa - suosi roskatonta retkeilyä ja pysy merkityillä poluilla.
Kuvaus
Lähtöpaikan osoite: Tauluntie 142, Loppi.
Melkuttimien rantaan johtavat tiet on suljettu puomeilla.
Reittimerkinnät pysäköintialueelta rantaan asti on tehty Hämeen Ilvesreitin keltaisilla opasteilla (n. 1km) ja järven ympäri kulkee sinisillä opasteilla merkitty 5,3 km rengasreitti.
Tulenteko on maastopalovaroituksen aikaan kielletty myös nuotiopaikoilla.
Alueella ei ole jäteastioita. Kunnioita luontoa ja vie roskat mukanasi kotiin.
Reitti soveltuu aloitteleville retkeilijöille ja lapsiperheille. Reitillä on muutamia jyrkempiä nousuja ja laskuja. Huomioithan liikkuessasi luonnossa, että poluilla on kiviä, kantoja ja juuria, jotka voivat haitata matkan tekoa.
Ulkoilureitillä ei ole talvikunnossapitoa.
Reitiltä löytyy kaksi taukopaikkaa ja niiden yhteydessä kuivakäymälät:
Tuplalaavu, sijaitsee Iso-Melkuttimen itäpäässä
(Karttakoordinaatit laavu N 60° 44.2114′ E 24° 5.1815′ )
Lepakkolaavu, sijaitsee Iso-Melkuttimen länsipäässä
(Karttakoordinaatit N 60° 44.3053′ E 24° 3.4918′ )
Melkuttimen alueen reitit ovat osa Hämeen Ilvesreittiä, joka on yli 200 km:n mittainen Riihimäen, Lopen, Tammelan ja Hämeenlinnan alueilla kulkeva yhdysreitti. Reitti on merkitty Hämeen Ilvesreitin tavoin keltaisin merkein ja Ilves-tunnuksin.
Huomioithan, että alueella on joka vuosi Poronpolun polkaisu tapahtuma syyskuun viimeisenä lauantaina.
Lue lisääTietoja
Kesto
1.5 - 3 tuntia
Reitin pituus km
5.92
Pintamateriaali
Maa/luonnonmukainen
Taukopaikat lkm
2
Kohde on vapaasti käytettävissä
Palvelut lähellä
Lisää luontokohteita
-
tupaLoimaan ladun Latupirtti
Rantalantie 190 , Ypäjä
Osoitteesta Äijäläntie 133, Loimaa on matkaa pirtille 3,5km/suunta. Autolla lähemmäksi pääsee osoitteesta Rantalantie 190, 32100 Ypäjä
Lue lisää luontokohteesta Loimaan ladun Latupirtti -
luistelukenttä
Kenttäkujan luistelukenttä
Kenttäkuja 12 , Hattula
Pylväsvalaisimet.
Lue lisää luontokohteesta Kenttäkujan luistelukenttä -
ulkokuntoilupaikkaKurjenportaat
Jokitie 7 , Ypäjä
Vieressä laavu, polttopuut ja puucee.
Lue lisää luontokohteesta Kurjenportaat