- Teatteri ja viihde
Idän pikajunan arvoitus
06.11.2026 14:00 - 16:00
Päänäyttämö, Hämeenlinnan Teatteri, Keinusaarentie 5, 13200 HÄMEENLINNA
Murhamysteeri, jossa mikään ei ole sitä, miltä näyttää.
Agatha Christien Idän pikajunan arvoitus (Murder on the Orient Express, 1934) on yksi maailman tunnetuimmista murhamysteereistä. Sen päähenkilönä, legendaarisena yksityisetsivä Hercule Poirot’na, nähdään Kristo Salminen.
Christien klassikko vie katsojat tiivistunnemaisen jännityksen ytimeen, jossa jokaisella on jotain salattavaa.Aikakautensa upein juna on matkalla Istanbulista Pariisiin, kun sen matka keskeytyy yllättäen Jugoslavian vuoristossa junan jäädessä saarroksiin lumen keskelle – ja aamun valjetessa yksi matkustajista löytyy murhattuna. Poirotille selviää pian, että jokaisella matkustajalla on vedenpitävä alibi. Mutta jos kukaan ei ole hypännyt ulos junasta tai tullut sisään, jäljelle jää vain yksi vaihtoehto: murhaaja on yhä junassa. Kun tapahtumien todellinen kulku lopulta selviää, kohtaa Poirot uransa suurimman ja vaikeimman moraalisen kysymyksen. Hämeenlinnan Teatterissa tammikuusta 2026 alkaen nähtävä jännitysnäytelmä pitää otteessaan viimeiseen paljastukseen saakka!
Alkuperäisteos Agatha Christie, sovitus Ken Ludwig, suomennos Laura Raatikainen, ohjaus Pekka Laasonen, lavastussuunnittelu Oskari Löytönen, pukusuunnittelu Marjo Haapasalo, valosuunnittelu Veikko Pulli, kampaus- ja maskeeraussuunnittelu Liisa Sormunen, videokuvaus- ja editointi Veikko Pulli
Rooleissa:
Kristo Salminen, Mika Piispa, Natalil Lintala, Jutta Järvinen, Janne Kataja, Lasse Sandberg, Henna-Maija Alitalo, Liisa Peltonen, Sinikka Salminen, Jyri Ojansivu
Esitysoikeudet: Näytelmäkulma – Nordic Drama Corner Murder on the Orient Express © 2016 Agatha Christie Limited & Ken Ludwig. All rights reserved.
MURDER ON THE ORIENT EXPRESS, AGATHA CHRISTIE, POIROT and the Agatha Christie Signature are registered trademarks of Agatha Christie Limited in the UK and elsewhere. All rights reserved.
Kolmannelle tuoliriville on esteetön pääsy liikuntarajoitteisille. Pyörätuolipaikat varattavissa vain teatterin lippumyynnin kautta.
Induktiosilmukka toimii penkkiriveillä 1, 3-8 sekä 11-12.
Järjestäjä
Hämeenlinnan Teatteri.
Lisää tapahtumia
-
lok 23 2026
ILOO-kerho leikkisille aikuisille
Hämeenlinna
Tervetuloa olohuoneeseen, jossa aikuiset voivat leikkiä, tutustua, pyytää apua, saada vertaistukea, tavata ihmisiä tai käväistä ovella sanomassa moi!
Lue lisää tapahtumasta ILOO-kerho leikkisille aikuisille -
lok 23 2026
DigiJelppi Rengon kirjastossa
Hämeenlinna
Vapaaehtoiset digijelpparit opastavat digilaitteiden käytössä. Ota mukaan oma digilaitteesi ja sen laturi ja tule kysymään vinkkejä!
Lue lisää tapahtumasta DigiJelppi Rengon kirjastossa -
lok 23 2026
Yleisöopastus Forssan museossa
Forssa
Forssan museon ja Kuosikeskuksen syksyn 2026 yleisöopastukset käynnistyvät syyskuussa.
Lue lisää tapahtumasta Yleisöopastus Forssan museossa -
lok 23 2026
Päivän peili -teoksen julkistamistilaisuus
Hämeenlinna
Hämeenlinnan Asemanrannan Mensanaukiolle pystytetyn kuvataitelija Johanna Ropen teoksen "Päivän peili" julkistustilaisuutta vietetään tanssin, liikkeen ja yhteisöllisen osallistumisen merkeissä.
Lue lisää tapahtumasta Päivän peili -teoksen julkistamistilaisuus