Loimijoen vesiretkeilyreitti (Ypäjä)
Perttulantie 24, Ypäjä
Ypäjä
Ypäjän melontareitti kulkee Loimijokea pitkin yhteensä 10,5 kilometrin matkan. Reitti sivuaa Ypäjän keskustaa ja kulkee aivan kirkon ohi, tarjoten melojille ainutlaatuisen mahdollisuuden kokea jokimaisema osana kyläympäristöä. Loimijoki virtaa kauniissa Loimijokilaaksossa, jossa avarat peltomaisemat ja vehreät jokirannat vuorottelevat rauhallisesti. Reitin varrella on useita pysähdyspaikkoja levähdyksiin ja maisemien ihailuun, mikä tekee melontareitistä sopivan niin rauhallisille retkille kuin pidemmillekin päivämatkoille.
Kuvaus
Reitin varrella on käytettävissä 5 taukopaikkaa:
-Loimijoki golfin laituri (Jaakkolantie 190), Yrityksen tarjoamat palvelut
- Papinkujan rantautumispaikka (penkki ja tuolit)
- Ypäjän venesatama (pöytäryhmä, grillauspaikka ja matonpesupaikalla on wc kesällä). Veneenlasku paikalle on helppo rantautua myös kanootilla.
- Naiminpolun laituri (Naiminpolku 4). Keskustan palvelut 200metrin päässä (kauppa ja kaksi ravintolaa).
-Poukkasillan laituri (Poukkasillantie 24), Taukopaikka levähdykselle. Matala ranta
- Loimijokea voi jatkaa Ypäjältä Jokioisten tai Loimaan suuntaan.
- Ypäjän Loimijoen osuudessa ei ole patoja.
Kohokohdat
Loimijoki
kanootti
Tietoja
Saapuminen
Voit saapua reitille, Ypäjän kunnan rantautumispaikoilta. Auton saa hyvin parkkiin esim: Poukkasillan laiturilta ja veneenlaskupaikalta.
Reitin pituus km
10.5
Taukopaikat lkm
5
Kohde on vapaasti käytettävissä
Palvelut lähellä
Lisää luontokohteita
-
array(0) {
}
ulkokuntoilupaikkaHauhon ulkokuntosali
Suppatie , Hämeenlinna
puolapuut, vatsapenkki, leuanveto
Lue lisää luontokohteesta Hauhon ulkokuntosali -
array(0) { }
ulkoilu-/virkistysalueSähkönokka
Räyskäläntie 682 , Loppi
Sähkönokka on viihtyisä luontokeidas järven rannalla, keskellä Lopen kauniita harjumaastoja. Se on mukava päiväretkikohde kauniin Kaartjärven rannalla.
Lue lisää luontokohteesta Sähkönokka -
luistelukenttä
Lennin luistelukenttä
Lennintie , Hämeenlinna
Valaistu luistelukenttä. Kenttiä saadaan luistelukuntoon sääolojen mukaan ja hoitoa pystytään yleensä jatkamaan helmikuun loppuun.
Lue lisää luontokohteesta Lennin luistelukenttä -
luistelukenttä
Lasitehtaan koulun luistelukenttä
Tehtaankatu 27 , Riihimäki
Lue lisää luontokohteesta Lasitehtaan koulun luistelukenttä