• Musiikki
  • Paikalliset

Uusi ihminen, uusi voittamattomuus

24.06.2026 18:00 - 20:00

Kirkkorinne 2, 13100 Hämeenlinna

Kaipuun ja riemun lauluja ja pianomusiikkia Kristuksesta

Hämeenlinnan kirkossa, Kirkkorinne 2, Hämeenlinna

Riitta Muikku-Piirainen, sopraano

Tuomas Nikkanen, piano

Duon ohjelmassa kuullaan hengellisiä ulottuvuuksia luotaavia pianoteoksia ja lauluja.Konsertin otsikko on sitaatti Nikkasen laulusta Gabrielin ihmetys (2022). 

– Tuomas Nikkanen (s.1981): Huuto-Scream (2026)

– Ilmari Hannikainen (1892-1955):

Neljä hengellistä laulua opuksesta 39:

Nr.2: Rukous 

Nr.1: Herra Oi, jota aina etsin

Nr.4: Ei huoli voi, ei tuskakaan

Nr.3: Oi Herra suo

– Olivier Messiaen (1908-1992): Noël (Joulu) kokoelmasta Vingt regards sur l’enfant-Jésus (Kaksikymmentä katsetta Jeesus-lapseen) 

– Tuomas Nikkanen: Neljä laulua Jeesuksesta (2021-22):

1.Aamulaulu

2.Elämän vesi

3.Oudolla rannalla 

4.Gabrielin ihmetys

– Tuomas Nikkanen: Kaksi rukousta (2025) pianolle:

Nr.1 Henkeni kohoaa kohti Jumalaa 

Nr.2 Tulinen saarna kielillä 

– Tuomas Nikkanen: Nyt laulaa täällä saan kunnia Kuninkaan.

Duo Riitta Muikku & Tuomas Nikkanen on suomalainen lied-pari, joka juhli v. 2023 10-vuotista yhteistä taivaltaan. Duon ohjelmisto on rakentunut teemoista ja säveltäjä-profiilien muotokuva- piirroista.Teemoja ovat olleet mm. Rakkauden kaipuu ja tuska, Klassiset toive- kappaleet, hengellinen Elämän vesi-konsertti ja Niin kaunis on maa-konsertti. Duo on säveltäjä-teemaisissa konserteissaan tarjonnut mm. Oskar Merikantoon, Franz Lisztin, Sergei Rahmaninoviin, Pjotr Tšaikovskiin ja Clara,-ja Robert Schumanniin keskittyvät ja kullekin omistetut konserttikokonaisuudet. Duo on perustanut Iittalaan musiikkijuhlat v. 2017.

Vapaa pääsy. Käsiohjelma 10€

Hintatiedot

Maksuton tapahtuma

Järjestäjä

Duo Riitta Muikku & Tuomas Nikkanen

Konsertin juliste

Lisää tapahtumia