• Lapset, perheet
  • Paikalliset
  • Museot ja galleriat

Riihimäen kansalaisopisto 100 vuotta – kuvanveistoryhmän puistonäyttely

28.05.2026 10.00 - 30.09.2026 23.00

Tehtaankatu 23a, 11910 Riihimäki

Suomen Metsästysmuseon pitkä yhteistyö Riihimäen kansalaisopiston kuvanveistoryhmän kanssa jatkuu kesällä 2026, kun museon puistoon avautuu Riihimäen kansalaisopisto 100vuotta -veistosnäyttely. Kansalaisopiston kuvanveistoryhmän kesänäyttelyt ovat ilahduttaneet Metsästysmuseon puistossa jo 2000-luvun alusta lähtien.

Tämänvuotinen näyttely juhlistaa Riihimäen kansalaisopiston satavuotista taivalta monipuolisella veistoskokonaisuudella, jossa näkyvät tekijöiden omat kiinnostuksenkohteet, materiaalikokeilut ja persoonalliset aiheet. Puistossa voi kohdata niin tuttuja kotimaisia eläimiä kuin eksoottisempiakin hahmoja.

Näyttelyn teoksissa nähdään muun muassa Helena Saarisen ilves nautinnollisessa asennossa nuolemassa tassuaan. Irja Latvalan mäyrän väritys toistaa eläimelle tunnusomaista mustavalkoista kontrastia, ja Harri Simpasen teoksissa tavataan näyttelyn eksoottisimmat hahmot, mustekala ja leijonakoira.

Päivi Pelkosen teos sai innoituksensa laulusta ”Koivun oksaan korkealle teki peippo pesän…” sekä Metsästysmuseon puiston korkeista koivuista. Marja Antolan kevyet perhosveistokset on toteutettu tekstiilitöinä Powertex-kovetteella käsiteltyinä, ja Taina Kempin betoninen Diana-veistos pohjautuu antiikin tarustoon. Roomalaisten mytologiassa Diana on muun muassa metsästyksen, villieläinten ja metsien jumalatar.

Teokset on toteutettu Riihimäen kansalaisopiston kuvanveistoryhmässä opettaja Arja Vilpon ohjauksessa. Kansalaisopiston kuvanveistoryhmän yhteisöllinen ilmapiiri ja pitkäjänteinen työskentely näkyvät näyttelyn monipuolisissa teoksissa.

Mukana olevat taiteilijat:

Marja Antola

Mirja Hallikainen

Taina Kemppi

Irja Latvala

Päivi Pelkonen

Helena Saarinen

Harri Simpanen

Maarit Tallila-Murphy

Liisa Nokkala

Hintatiedot

Maksuton tapahtuma

Järjestäjä

Suomen Metsästysmuseo

Rusakkoveistos puistossa, tautalla Suomen Metsästy

Lisää tapahtumia