• Paikalliset
  • Yleisötapahtumat
  • Museot ja galleriat

Taiteiden yö kirjastossa –Runoilta

28.08.2026 17:00 - 19:00

Hämeenlinnan pääkirjasto, Larin-Kyöstin tori, Lukiokatu 2, 13100 Hämeenlinna

Tervetuloa viettämään runollista Taiteiden yötä Hämeenlinnan pääkirjastossa perjantaina 28.8. klo 17:00-19:00. Runolausunta ja avoin lavarunous tuo Taiteiden yöhön runouden kauneutta ja voimaa.

 

Kanta-Hämeen Lausujat tulkitsevat suomalaisten runoilijoiden kuvauksia suven riemuista, kasvun ihmeestä ja vehreydestä, lämmöstä ja lemmestä, yöttömien öiden herkästä lumouksesta ja loppukesän pimeiden samettisten iltojen ja öiden taiasta sekä tästä kaikesta luopumisesta kesän vaihtuessa syksyyn. Runot ovat pääosin vanhoilta mestareilta, mm. Leinolta, Koskenniemeltä, Sarkialta, Pohjanpäältä, Paloheimolta, Siljolta, Kilveltä, Mannerilta, Viidalta, mutta myös monia tuoreempia tekstejä on mukana. Esityksen kesto on noin 30 minuuttia . 

 

Esityksen jälkeen avataan lavaa kaikille avoin mikki -periaatteella: tule esittämään omia runoja ja kuuntelemaan toisten runoja. Tilaisuuden arvioitu kesto on tunti. Jokaisella on ensimmäisellä kierroksella noin viisi minuuttia esiintymisaikaa. Jos osallistujamäärä sallii, niin kuin melkein aina, voidaan ottaa lisää kierroksia. Voit varata mukaan runsaasti runomateriaalia, jota haluat testata yleisöön.

Erilaisia tekstityylejä ovat tervetulleita: perinteistä runoutta, laululyriikkaa, räppiä, tarinankerrontaa, stand up -komiikkaa tai vaikkapa esseistiikkaa ja näytelmäkatkelmia.

 

Etukäteen ei tarvitse ilmoittautua. Lavalla on mikrofoni ja nuottiteline. Tilaisuus on kaikille avoin ja maksuton, sen järjestää kirjasto, tervetuloa!

Hintatiedot

Maksuton tapahtuma

Järjestäjä

Hämeenlinnan kaupunginkirjasto

Kuvituskuva

Lisää tapahtumia