Pääjärven virkistysalue
Härkätie 1126, Hämeenlinna
Hämeenlinna
Satumaisia sammalmetsiä, harjupolkuja ja jääkauden jälkiä rauhallisen Pääjärven rannalla. Pääjärven virkistysalueella retkeilijä pääsee kokemaan todellista luonnonrauhaa, sillä lähialueilla ei ole juurikaan asutusta. Monipuolinen luonto ja vaihteleva maasto kutsuvat tutkimaan ympäristöä, ja selkeästi merkityt reitit sekä lukuisat taukopaikat tekevät liikkumisesta vaivatonta.
Kuvaus
Pääjärven monimuotoinen luonto ja vaihteleva maasto tarjoavat hyvät mahdollisuudet retkeilyyn. Selkeästi merkityt reitit sekä taukopaikat tekevät luonnossa liikkumisesta helppoa. Pääjärvellä on kolme eripituista rengasreittiä, joiden pituudet ovat 1,5 km, 4,5 km ja 7,5 km. Lyhimmät reitit soveltuvat hyvin myös lapsiperheille. Pidempiä reittejä kaipaavat voivat jatkaa matkaansa Hämeen Ilvesreitille.
Alue on osa laajaa, noin 70 hehtaarin harjumaastoa, jossa on yli neljä kilometriä hiekkarantaa ja vaikuttavia harjuselänteitä. Polut mutkittelevat harjujen rinteillä, mutta korkeuseroista huolimatta ne ovat helppokulkuisia. Pidemmillä reiteillä maisemat vaihtelevat mäntymetsistä koivikoihin ja tiheisiin kuusikoihin, ja lähes koko matkan ajan puiden lomasta pilkahtelee Pääjärven sininen pinta. Metsän siimeksessä voi lisäksi nähdä pieniä lampia ja suonsilmäkkeitä.
Luonnon tarkkailusta kiinnostuneet voivat havaita alueella monenlaisia vesilintuja, kuten kurjen ja kaakkurin. Kynnysniemellä saattaa myös piileskellä liito-orava, tämä harvinainen ja arka metsän asukas.
Lue lisääKohokohdat
Sammalmetsikkö laavun läheisyydessä
Rauhallinen laavu järven rannalla
Hyvä polkuverkosto
Kynnysharjun silta
Tietoja
Saapuminen
Linja-autopysäkit “Perähuhta” ja “Räyskälän kantatie 2006” ovat lähimpiä julkisen liikenteen pysäkkejä Pääjärven alueelle. Pysäköintialue: Härkätie 1126, 14300 Hämeenlinna.
Palvelut lähellä
Lisää luontokohteita
-
luistelukenttä
Kirkonkulman koulun luistelukenttä
Koivistontie 22 , Humppila
Lue lisää luontokohteesta Kirkonkulman koulun luistelukenttä -
array(0) {
}
kuntorataUrheilukeskuksen valaistu kuntorata
Kenttätie , Jokioinen
Lue lisää luontokohteesta Urheilukeskuksen valaistu kuntorata -
array(0) {
}
kuntorataParolannummen kuntorata 3,5/4,3 km
Parolannummentie 337 , Hattula
Radan sisäpuolella on Parolannummen ampumaurh.keskus ja ampumahiihtoalue.
Lue lisää luontokohteesta Parolannummen kuntorata 3,5/4,3 km -
array(0) {
}
ulkokuntoilupaikkaKuntoilupiste
Urheilutie 5 , Ypäjä
Lue lisää luontokohteesta Kuntoilupiste