Kotiseutumuseo Lukkarin Puustelli
Pilpalantie 101, Loppi 12700
Visit Häme
tuula.pirinen@loppi.fi
+358 19 758035
Kirkkomäen alla sijaitsee Kotiseutumuseo Lukkarin puustelliksi nimetty torppa. Museoalueen päärakennus on 1800-luvun jälkipuoliskolta ja edustaa karoliinista tyyliä. Museon peruskokoelma muodostuu loppilaisista kodeista kerätyistä yli 1000 esineestä, joista vanhimmat ovat peräisin 1600-luvulta. Lisäksi museon pihassa on aittoja, joissa on esillä maataloustyövälineitä ja muita kodin piiriin liittyviä esineitä.
Lopen museo on perustettu Pyhän Birgitan puukirkon luona olevaan Lukkarin puustelliin 1960luvun alussa jolloin Hämäläisen Osakunnan ylioppilaat keräsivät loppilaisista kodeista yli 1000 esinettä museoon. Samassa yhteydessä siirrettiin puustellin pihapiiriin Martti Hautahuhdan keräämä monisatainen esineistö, johon kuului myös vanha aitta. Myöhemmin museoalueelle on siirretty kaksi aittaa lisää.
Lukkarin puustellin vaiheet ovat toistaiseksi tarkemmin selvittämättä. Päärakennus lienee 1800-luvun jälkipuoliskolta ja edustaa ns. karoliinista tyyliä. Rakennuksen keskellä on suuri sali, jonka toisella puolella on kaksi kamaria ja toisessa tupa.
Kaikki puustellin alkuperäiset piharakennukset ovat hävinneet. Museon kokoelmat edustavat tyypillistä etelähämäläistä talonpoikaisesineistöä.
Aitoissa on maataloustyövälineitä, kodin piiriin liittyviä astioita, puuastioita, viljamittoja, pellavankäsittelyyn liittyviä esineitä, kotipolton aikainen viinan lauhdutusastia, käsikivet yms.
Ilmainen
Yritys
Visit Häme
Lisää tuotteita
-
Huikopala Hämeenlinna
Kauppakeskus Goodmanissa sijaitsevassa lounaskahvila Huikopalassa nautit maukkaita ja kotoisia...
Lue lisää tuotteesta Huikopala Hämeenlinna -
Opastettu melontaretki Liesjärven kansallispuistoon
Liesjärvi on saarineen ja niemenkärkineen oiva melontakohde. Mukava kerralla...
Lue lisää tuotteesta Opastettu melontaretki Liesjärven kansallispuistoon -
Opastettu patikointiretki Liesjärven kansallispuistossa
Liesjärvi on karu ja kaunis Tammelan ylängön luontokohde. Retki...
Lue lisää tuotteesta Opastettu patikointiretki Liesjärven kansallispuistossa -
Sustainable Travel Finland
Melontaretki Luutalammilla Komion luonnonsuojelualueella Lopella
Yhdistä ulkoilupäivään melontaretki!
Lue lisää tuotteesta Melontaretki Luutalammilla Komion luonnonsuojelualueella Lopella
Luutalammi on pienehkö, alle 30 ha vesialue...