- Paikalliset
Menneisyyden naisvankien jäljillä
20.10.2026 17:00 - 18:30
Hämeenlinnan kaupunginkirjasto, Lukiokatu 2, 13100 Hämeenlinna
Hämeenlinnan sukututkimusseuran esitelmätilaisuudessa pitää yhteiskuntahistorian dosentti Johanna Annola luennon aiheesta ”Menneisyyden naisvankien jäljillä”.
Hämeen linnan suojissa istui 1800- ja 1900-lukujen vaihteessa vuosittain useampi sata naisvankia. Osa heistä oli tuomittu rikoksista, osa taas oli pahantapaisina pidettyjä irtolaisia, jotka oli passitettu telkien taa yleiseen työhön. Millaisia naisten elämäntarinat olivat – entä millaista oli heidän arkensa Hämeenlinnan kuritushuone- ja työvankilassa? Mitä menneisyyden naisvangeista on ylipäätään mahdollista saada selville?
Johanna Annolan uusin kirja ”Raitahameessa — Naisvangin arki 1800-luvun Suomessa” julkaistiin elokuussa 2026. Hän on aikaisemmin tutkinut mm. yhteiskunnallista liikkuvuutta, syrjäytymistä ja perheitä 1800-luvun Suomessa. Annola on kirjoittanut myös kaksi historiallista romaania: ”Valkenee kaukainen ranta” ja ”Langenneiden naisten talo”.
Esitelmätilaisuus on maksuton ja avoin kaikille aiheesta kiinnostuneille, tervetuloa pääkirjaston Leino-saliin!
Hintatiedot
Maksuton tapahtuma
Järjestäjä
Hämeenlinnan sukututkimusseura
Lisää tapahtumia
-
lok 07 2026
Keskustelutilaisuus: Toivo epävakaassa maailmassa
Hämeenlinna
Mistä syntyy toivo epävakaassa maailmassa? Hämeenlinnassa keskustellaan luottamuksesta ja yhteisestä tulevaisuudesta
Lue lisää tapahtumasta Keskustelutilaisuus: Toivo epävakaassa maailmassa -
lok 07 2026
Pitkämiekkailun alkeiskurssi
Hämeenlinna
Tule mukaan Vanajan kaartin saksalaisen pitkämiekkailun alkeiskurssille.
Lue lisää tapahtumasta Pitkämiekkailun alkeiskurssi -
lok 07 2026
Vertaistukiryhmä rintasyöpään sairastuneille
Hämeenlinna
Vertaistuki-illat on suunnattu kaikille rintasyöpään sairastuneille kaikissa potilaan polun vaiheissa. Jaettu taakka on kevyempi kantaa!
Lue lisää tapahtumasta Vertaistukiryhmä rintasyöpään sairastuneille -
lok 07 2026
LHLY:n kuukausitapaaminen: Luontokävely Loimijokirannassa
Forssa
LHLY:n perinteinen kuukausitapaaminen johdattaa lintujen ja lepakoiden maailmaan syksyisellä luontokävelyllä, luonnonystävien seurassa.
Lue lisää tapahtumasta LHLY:n kuukausitapaaminen: Luontokävely Loimijokirannassa