• Yleisötapahtumat

Kaatuneitten muistopäivän seppeleenlaskutilaisuus Riihimäellä

17.05.2026 12:00 - 12:30

Puistikko 4, 11100 Riihimäki

Kaatuneitten muistopäivän perinteinen kunniakäynti ja seppeleenlaskutilaisuus järjestetään sunnuntaina 17. toukokuuta 2026 klo 12 Riihimäen sankarihaudalla (os. Puistikko 4). Tapahtuma on kaikille kaupunkilaisille avoin. Osallistujat voivat halutessaan käyttää kunniamerkkejä.

Tilaisuuden ohjelmassa on musiikkia, seppeleiden lasku ja puhe. Kuoromusiikkia esittää Riihimäen kirkkokuoro. Puheen pitää Riihimäen kaupunginvaltuuston puheenjohtaja Riku Bitter. Tilaisuuden järjestelyistä vastaavat yhteistyössä Riihimäen kaupunki, Riihimäen seurakunta ja Hattula-Riihimäki-varuskunta sekä paikalliset veteraani- ja maanpuolustusjärjestöt.

Kaatuneitten muistopäivää vietetään vuosittain toukokuun kolmantena sunnuntaina kaikissa Suomen aluetta ja suomalaisia koskettaneissa sodissa tai muissa taisteluluontoisissa tehtävissä menehtyneiden kunniaksi. Kaatuneitten muistopäivää on vietetty vuodesta 1940 alkaen Marsalkka Mannerheimin antaman päiväkäskyn mukaan. Kaatuneitten muistopäivä on ollut vakiintunut liputuspäivä vuodesta 1977 lähtien.

Hintatiedot

Maksuton tapahtuma

Järjestäjä

Riihimäen kaupungin kulttuuri- ja tapahtumapalvelut

Sinivalkoinen Suomen lippu liehuu tuulessa

Lisää tapahtumia