Portaan Nahkurinverstaan nahkatehdasmuseo
Kappelintie 26, Tammela 31340
Portaan Nahkurinverstas
info@nahkurinverstas.fi
+358 40 767 5928
Portaan Nahkurinverstaalla nautit pienen idyllisen maalaiskylän rauhasta ja tunnelmasta.
Entisen 1880-luvulla perustetun nahkatehtaan tiloissa toimii museo, jossa voit tutustua edellisten vuosisatojen nahanvalmistusprosessiin ja nahkurien elämään autenttisessa ympäristössä. Museossa ovat esillä nahanvalmistuksessa aikoinaan käytetyt koneet ja työkalut sekä joitakin verstaassa valmistettuja tuotteita.
Museorakennuksessa toimii myös Nahkurinverstaan ravintola, jossa on tarjolla tuoreista ja laadukkaista raaka-aineista paikan päällä valmistettua ruokaa juomien kera. Lisäksi saatavilla on mm. kahviotuotteita, virvokkeita ja jäätelöä. Ravintolan antimista voit nauttia myös pihapöydissämme Turpoonjoen rannassa.
Sekä museo että ravintola ovat auki kesäaikaan, ja muina vuodenaikoina tilauksesta. Ravintolatila soveltuu hyvin myös erilaisten juhlien ja kokousten järjestämiseen.
Kategoriat: Museot ja galleriat Historialliset kohteet Kulttuuriperintö Museot ja galleriat
Tyyppi: attraction
Lisää tuotteita
-
Keväinen päiväretki Komiolle
Retkellä pääset kokemaan Komion luonnonsuojelualueen harjuluonnon erityispiirteet, jääkauden jättämät...
Lue lisää tuotteesta Keväinen päiväretki Komiolle -
Konditoria-kahvila Laurell Hämeenlinna
Torin laidalla sijaitseva tyylikäs Café Laurell, jossa konditoriatuotteet ovat...
Lue lisää tuotteesta Konditoria-kahvila Laurell Hämeenlinna -
Yksityinen tallivierailu
Yksityinen vierailu eläintilalla, tutustu kiltteihin eläimiimme ohjatusti tallilla, voit...
Lue lisää tuotteesta Yksityinen tallivierailu -
Sustainable Travel FinlandKoe keskiyön melontaa Suomen kauneimmissa vesistöissä!
Miltä tuntuisi lähteä melomaan kesällä auringonlaskun aikaan? Keskiyön melontaretki...
Lue lisää tuotteesta Koe keskiyön melontaa Suomen kauneimmissa vesistöissä!