- Musiikki
- Seniorit
Tangokuningas palaa linnaan – Hämeenlinnaan!
11.09.2026 19:00 - 20:45
Kirkkorinne 2, 13100 Hämeenlinna
Hämeenlinnan oma Tangokuningas 2026 Juho Punkeri konsertoi pianotaiteilija Risto Laurialan kanssa Hämeenlinnan kirkossa perjantaina 11.9.2026 klo 19.00! 👑
Jo kovasti kotikaupunkiinsa Hämeenlinnaan odotettu Tangokuningas esittää konsertissaan kauniin herkkiä tangoja sekä klassisen musiikin helmiä pianisti Laurialan kanssa.
Konsertin ohjelmassa kuullaan rakastetuimpia suomalaisia tangoja sekä klassisen musiikin helmiä, jotka tuovat esiin Juho Punkerin poikkeuksellisen laajan musiikillisen osaamisen ja vaikuttavan tenoriäänen.
Seinäjoella heinäkuussa kruunattu Tangokuningas on tangokuninkuuden lisäksi pitkälle koulutettu ammattilaulaja, Hämeenlinna-Vanajan seurakunnan kanttori, kuoronjohtaja, laulunopettaja sekä taitava viulisti. Punkeri on valmistunut Sibelius-Akatemiasta sekä kirkkomusiikin että oopperakoulutuksen maisteriksi, ja hän on tullut tunnetuksi monipuolisena tenorina erityisesti oopperan, vanhan musiikin ja liedin tulkitsijana. Hän on esiintynyt solistina Suomessa ja ulkomailla sekä voittanut muun muassa valtakunnallisen Helsinki Lied -kilpailun.
Pianistina toimii keväällä 2026 Suomen Kulttuurirahaston Elias Lönnrot -palkintomitalin elämäntyöstään saanut pianotaiteilija Risto Lauriala, 76, jonka pianismi tuo konserttiin oman ainutlaatuisen sävyn. Konsertissa kuullaan myös muutama soolopianokappale Laurialalta, joka on tullut pitkän uransa varrella tutuksi hämeenlinnalaisille lukuisten soolo-, kamarimusiikki- ja orkesterisolistikonserttien merkeissä Kanta-Hämeessä.
Lippu 30 € täältä biletti.fi-lipunmyynnistä ennakkoon tai ovelta klo 17 alkaen.
Esteettömyydestä: Pyörätuoliluiska on käytössä kirkossa pidettävien tilaisuuksien aikana Hallituskadun puoleisella sisäänkäynnillä.
Konsertin tuottaa Konserttipalvelu Sakari Lauriala.
Lisätiedot: 040 939 5592.
Hintatiedot
30€ - 29€
Järjestäjä
Konserttipalvelu Sakari Lauriala
Lisää tapahtumia
-
elo 25 2026
Yhdessä Voimaa Ikääntymiseen -verkostotapaaminen
Janakkala
Tervetuloa Yhdessä Voimaa Ikääntymiseen -verkostotapaamiseen Janakkalan kunnantalolle. Tilaisuus on kaikille ikäihmisten asioista kiinnostuneille avoin.
Lue lisää tapahtumasta Yhdessä Voimaa Ikääntymiseen -verkostotapaaminen -
elo 25 2026
OLKA-pisteen teemapäivä: Uniapnea info
Hämeenlinna
OLKA-pisteen teemapäivässä paikalla Kanta-Hämeen Hengitys ry aiheenaan uniapnea info.
Lue lisää tapahtumasta OLKA-pisteen teemapäivä: Uniapnea info -
elo 25 2026
Sydäniskurin toiminnan ja elvytyksen opastusta sekä sydäniskurikävely Forssan torilla
Forssa
Forssan torilta starttaa Sydäniskurikävely ja sen jälkeen opastusta maallikkoelvyttämiseen ja sydäniskurin toimintaan sekä harjoittelua Forssan seudun Sydänyhdistyksen toimesta.
Lue lisää tapahtumasta Sydäniskurin toiminnan ja elvytyksen opastusta sekä sydäniskurikävely Forssan torilla -
elo 25 2026
Maallikkoelvytykseen ja sydäniskurin käyttöön opastusta sekä sydäniskurikävely Forssan torilla
Forssa
Sydänturvalliseen asuin ja asiointiympäristöön liittyy asukkaiden elvytysosaaminen ja se että saamme sydäniskurin nopeasti elvytyspaikalle. Forssan torilla pohdimme tätä ja...
Lue lisää tapahtumasta Maallikkoelvytykseen ja sydäniskurin käyttöön opastusta sekä sydäniskurikävely Forssan torilla