Komion luonnonsuojelualue
Luutasuo, Loppi
Loppi
Komion luonnonsuojelualueella kulkija voi samoilla jääkauden jälkiä pitkin ja tutustua hämäläisen harjuluonnon erityispiirteisiin. Monimuotoinen luonto, hyvä polkuverkosto ja vaihteleva maasto tarjoavat hyvät mahdollisuudet luonnossa liikkumiseen ja luonnon tarkkailuun. Kävellen retkeä voi laajentaa pidemmäksi jatkamalla matkaa ympäristössäkin kiemurteleville Poronpolun merkityille ulkoilureiteille, jotka ovat osa yli 250 km:n mittaista Hämeen Ilvesreittiä.
Alueella yöpyminen tapahtuu vain Komionlammien telttailualueella. Perille löytää seuraamalla Luutaharjun Samon / Poronpolku opasteita.
Kuvaus
Retkikohteena Komio sopii erinomaisesti sekä kokeneille että ensikertalaisille luonnonystäville, jotka haluavat nauttia rauhallisista kävelyistä vaihtelevassa maisemassa. Komion luonnonsuojelualue on osa valtakunnallisesti merkittävää ja monimuotoista Maakylä-Räyskälän Natura-aluetta. Alueen tekee geologisesti merkittäväksi siellä selvästi nähtävissä olevat jääkauden loppuvaiheessa syntyneet muodostumat, mm. harjujaksot, suppalammet ja merkittävät siirtolohkareet. Jylhän harjumuodostuman lisäksi upeaa maisemaa luonnehtivat paiste- ja varjorinteiset metsät, kirkasvetiset pikkulammet ja avarat suot, jotka luovat vaihtelevia elinympäristöjä monipuoliselle ja arvokkaalle eliölajistolle.
Vuosikymmenten ajan Komion harjuluontoon on vaikuttanut ihminen. Alueella on poltettu kaskea, ojitettu soita, raivattu ja viljelty peltoja sekä tehty metsänhakkuita. Alueen harjuluonnon ja sen monimuotoisuuden suojelu ja hoito on erityisen tärkeää entisen voimakkaan metsänkäsittelyn vuoksi. Nykyään Komiolla tehdään runsaasti erilaisia harjumetsän luonnontilan palautumista nopeuttavia hoitotoimia. Voit lukea hoitotoimista Pikku-Samon reitin varrella olevista kylteistä.
Komion luonnonsuojelualueen retkeilyreitit
Komiolla kulkee hyvin merkittyjä Samo-reittejä, jotka kuljettavat retkeilijän kauniiden maisemien läpi.
Esteetön Samo (1 km) reitin varrella pääset nauttimaan Komion erämaisesta luonnosta mäntymetsässä ja Luutalammin rannalla.
Rengasreitit Luutaharjun Samo (6,5 km) ja lyhyempi Pikku-Samo (3,5 km) johdattavat kävijät alueen alueen vaihtelevan maiseman läpi. Polkujen varrella voi nauttia alueen luonnon monimuotoisuudesta ja oppia samalla Komion luonnon ennallistamisesta ja erityispiirteistä.
Luutalammin ympäri ei kulje virallista polkua, ja alueella liikkuminen on kielletty 15.4.–31.7. lintujen pesimärauhan turvaamiseksi. Rajoituksen taustalla on kaakkurin pesimäalue, jota halutaan suojella. Luutasuon tulentekopaikalta ei saa jatkaa matkaa alueelle asetettujen kieltokylttien ohi.
Rautasuon Komion luonnonsuojelualueeseen rajautuvia reunasoita ennallistetaan lähivuosina yhteensä noin 40 hehtaarin alueelta. Työt käynnistyvät heinäkuun lopulla (viikolla 29), ja tämän kesän aikana kunnostetaan noin 15 hehtaaria.
Ennallistamisen tavoitteena on palauttaa Rautasuon vedenpinta luonnolliselle tasolle ja käynnistää suon soistumiskehitys, jotta suolle tyypillinen kasvillisuus pääsee jälleen leviämään.
Laajat ennallistamistyöt osana ympäristöhallinnon HELMI-elinympäristöohjelmaa (2021–2030).
Lue lisää aiheesta täältä: luontoon.fi/ajankohtaista/lopella-sijaitsevan-rautasuon-ennallistamistyot-alkavat-heinakuussa
Lue lisääKohokohdat
Erämainen Luutalammi
Jylhät harjujaksot
Komionvuoren Lopen uupunut
Monipuoliset luontopolut
Tietoja
Saapuminen
Alueella on kolme pysäköintialuetta. Talvikaudeksi luonnonsuojelualueelle vievän tien puomit suljetaan. Ympäri vuoden käytössä oleva pysäköintialue: Pilpalantien parkkipaikka (käytössä ympäri vuoden) Luutasuo 1, Loppi. 60.662026, 24.328708 Sulan maan aikaan käytössä olevat pysäköintialueet: Kalamajan Kämpän pysäköintialue: Hirvenharjuntie 104, Loppi 60.700953, 24.264882 Luutasuon pysäköintialue: Luutasuo 243, Loppi 60.677080, 24.304012 (Ajo Pilpalantien ja Luutasuon risteyksessä olevalta pysäköintipaikalta.)
Pinta-ala km2
6
Esteettömyys
Vaativa esteetön-Samo on noin yhden kilometrin pituinen rengasreitti Luutalammen rantareitin alueella sekä metsäautotiellä. Viitoituksen mukainen kiertosuunta on vastapäivään ja se on merkitty vaativan esteettömän reitin merkeillä. Reitin maasto on rakennettu murskepohjainen reitti, jonka päälle on tehty kivituhkakerros. Polun leveys on 1,2 metriä. Reitillä on koreuseroja, missä voi tarvita avustajaa. Esteetön käymälä sijaitsee pysäköintipaikalla.
Palvelut lähellä
Lisää luontokohteita
-
luistelukenttä
Kuuman luistelukenttä
Kuumantie 322 , Jokioinen
Lue lisää luontokohteesta Kuuman luistelukenttä -
hiihtolatuPastinpirtin latu
Pyölintie 75-67 , Hämeenlinna
Lue lisää luontokohteesta Pastinpirtin latu -
ulkokuntoilupaikkaKiipulan kuntoportaat
Sahanmäki 27 , Janakkala
Metsäreitin varrella. Portaiden pituus on noin 50 metriä, askelmia 102 ja kokonaisnousukorkeus on noin 16 metriä.
Lue lisää luontokohteesta Kiipulan kuntoportaat -
hiihtolatuPaavolan valaistu latu
Mäntyrinteentie , Forssa
Lue lisää luontokohteesta Paavolan valaistu latu