• Opastukset
  • Lapset, perheet
  • Museot

Pääsiäinen Suomen lasimuseolla

huh 05 2026

Tehtaankatu 23, Riihimäki

Riihimäen Pääsiäinen on keväinen kaupunkitapahtuma, joka tarjoaa elämyksiä ja iloista toimintaa koko perheelle. Pääsiäistä on juhlittu Riihimäellä jo vuodesta 1997, jolloin kaupunki julistautui Suomen Pääsiäiskaupungiksi.

Lasimuseolla ohjelmassa pääsiäisenä la 4.4. ja su 5.4.:
– Lauantaina 4.4. klo 13 taiteilija ja muotoilija Markku Piri esittelee näyttelyään museon suuressa salissa. Esittely sisältyy museon pääsymaksuun, ei ennakkoilmoittautumista.

– Lauantaina ja sunnuntaina koko perheen pääsiäissuunnistus museon perusnäyttelyssä. Löydä piilotetut lasimunat ja niiden emot. Osallistujat palkitaan pienellä palkinnolla.

Vaihtuvat näyttelyt: Markku Piri: VÄREJÄ: lasia, tekstiilejä, kuvia (7.2.–12.4.2026) ja Henriikka Pöllänen – Celestial Buddies (7.2.–14.4.2026)

Lisäksi museon perusnäyttely, jossa voi perehtyä lasin historiaan ja suomalaisen lasinvalmistuksen perinteeseen.

Museon aukioloajat pääsiäisenä:
– kiirastorstaina 2.4. klo 10–16
– pitkäperjantaina 3.4. suljettu
– lauantaina 4.4. klo 10–17
– sunnuntaina 5.4. klo 10–17
– 2. pääsiäispäivänä maanantaina 6.4. suljettu

Koko Riihimäen pääsiäisajantapahtumat löydät kaupungin verkkosivuilta https://www.riihimaki.fi/koe-ja-nae/kulttuuri/tapahtumat/ ja Riihimäen kulttuuri- ja tapahtumapalveluiden facebook-sivulta.

Hintatiedot

Aikuiset 15 € / Alennuspääsyliput 8 € / Lapset alle 18v. ilmaiseksi

https://kauppa.suomenlasimuseo.fi/tuote-osasto/paasymaksut/

Järjestäjä

Suomen lasimuseo

Lisää tapahtumia