- Musiikki
- Museot
Sibeliuksen syntymäkodin matinea
huh 19 2026
Hallituskatu 11, Hämeenlinna
Sopraano PÄIVI PYLVÄNÄISEN ja pianisti JUSSI LITTUSEN esitys kuljettaa kuulijaa pitkin sukupolvien ketjua. Keskiössä on lapsi, joka haluaa tulla ymmärretyksi, ja joka yrittää kovasti ymmärtää maailmaa ja lähellään olevia aikuisia. Lapsen ja aikuisten maailmat asettuvat ohjelmassa rinnakkain ja lomittain. Olisiko kaikenikäisten ihmisten mahdollista löytää lapsi uudestaan itsestään?
Konsertissa vuorottelevat ilo ja suru, aitous ja tosikkous, leikkisyys ja vakavamielisyys, onni ja kipu sekä yhteys luontoon ja toiseen ihmiseen. Laulujen sisältö tulee paitsi kuuluviin myös näkyväksi, kun tarinaa kerrotaan myös tilaa, rekvisiittaa ja duon jäsenten vuorovaikutusta hyödyntäen. Esitys haastaa niin katsojan kuin muusikotkin tutkimaan, miten klassisesta lied-konsertista voidaan tehdä dramaturgisesti ehyt kokonaisuus, jossa musiikki, laulettu ja puhuttu teksti sekä näyttelijäntyö vahvistavat ja kannattelevat toinen toisiaan. Luvassa on kokonaistaideteos, jonka valmistamiseen osallistuu ohjaaja KALLE PYLVÄNÄINEN.
Konsertti nostaa esiin vähemmän tunnettua suomalaista laulumusiikkia, kuten Helvi Leiviskän Lapsifantasioja-sarjan sekä Ernst Lingon ja Tauno Pylkkäsen lauluja. Kokonaisuus täydentyy Alban Bergin, Leonard Bernsteinin, Kaija Saariahon ja Jean Sibeliuksen lauluilla.
Duo Päivi Pylvänäinen – Jussi Littunen menestyi ohjelmallaan Suomen Lied-akatemian v. 2025 järjestämässä lied-kilpailussa.
Taiteilijoiden esittely: hameenlinnansibeliusseura.fi ja https://hmlmuseo.fi/tapahtumat/
Hintatiedot
Liput ovelta: 20e aikuiset - 18e eläkeläiset ja opiskelijat -10e alle 18 – vuotiaat, työttömät ja varusmiehet Huom! Museokortti ei käy tapahtumaan.
VARAA LIPPU: Sibeliuksen syntymäkodin yleisömäärä on enintään 35 hlöä, siksi lippu kannattaa varata etukäteen: sibeliuksensyntymakoti(at)hameenlinna.fi tai 03 621 2755. www.hmlmuseo.fi.
Järjestäjä
Yhteistyössä: Hämeenlinnan Sibelius-seura ry ja Hämeenlinnan kaupunginmuseo
Lisää tapahtumia
-
huh 15 2026
Liikuntaa muistille! -ryhmä
Hämeenlinna
Muistia harjoittavaa liikuntaa tanssin muodossa.
Lue lisää tapahtumasta Liikuntaa muistille! -ryhmä -
huh 15 2026
Omaissakki -vertaistukiryhmä entisille muistisairaan omaishoitajille
Hämeenlinna
Oletko uudessa elämän vaiheessa? Koetko ristiriitaisia tunteita luopumisen äärellä?
Lue lisää tapahtumasta Omaissakki -vertaistukiryhmä entisille muistisairaan omaishoitajille -
huh 15 2026
Jokioisten Muistikahvila
Jokioinen
Haluatko saada hyödyllistä tietoa ikääntymisestä, hyvinvoinnista ja muistista?
Lue lisää tapahtumasta Jokioisten Muistikahvila -
huh 08 - huh 15 2026
Forssan Teatteri: Saapasjalkakissa ja Velhokuningatar
Forssa
Koko perheen musiikkinäytelmä Forssan Teatterissa.
Lue lisää tapahtumasta Forssan Teatteri: Saapasjalkakissa ja Velhokuningatar